Çınar Ağacı Nerede Yetişir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çınar Ağacı Nerede Yetişir?

Çınar ağacı nerede yetişir, çınar ağaçları uzun boyları ile pek çok atasözü, deyim ve masallara konu olan ağaçlardır. Çınar gibi adam, çınar ağacı gibi uzun ömürlü deyimleri de çınar ağacının heybetinden ve uzun ömürlü olmasından kaynaklıdır. Hatta Ulu Önder Atatürk Yalova'da çok beğendiği bir çınar ağacının yanına köşk yaptırmış ve zaman içinde çınar ağacının dalları köşke zarar vermeye başlayınca çınar ağacına dokunmaktansa köşkün yerini taşıtmıştır. Bu denli kıymetli ve heybetli bir ağaç olan çınar ağacı diğer ağaçlar ile kıyaslandığında oldukça geniş ve kalın bir gövdeye sahip olan asırlık bir ağaçtır.


Çınar ağacı nerede yetişir?


Çınar ağaçları istisnasız her yerde yetişebilmesine rağmen genelde nemli toprakları sever. Çınarların toplu olarak yetiştiği bir orman türü yoktur. Çınar ağaçları genelde yerleşim alanlarında karşımıza çıkar ve çınar ağaçlarının geniş dallı olması sebebi ile daha çok park bahçe ve cami avlularında görmek mümkündür. Gölgesinden istif edilen bir ağaçtır. Çınar ağaçlarının yetiştiği yerlere örnek olarak 600 yıllık bir ömre sahip olan Bursa'da bulunan İnkaya çınarı, İstanbul'da uyuyan ağaç olarak bilinen ahtapot çınar, Eyüp Sultan Camii'nde bulunan Eyüp Sultan çınarı binlerce yıllık geçmişi ile dikkat çekmektedir.

Çınar ağacı nerede yetişir? Sorusunun cevabı çınar ağacının yetiştirilmiş olduğu bölgeye göre verilen isimler ile de belli olmaktadır. Bilinen en önemli çınar ağacı isimleri yetiştirildikleri bölgeyi de belli etmektedir. Meksika çınarı, Doğu çınarı, Batı çınarı, Arizona çınarı, Londra çınarı, Oaxaca çınarı, California çınarı gibi.

Hızlı gelişme ve büyüme özelliğine sahip olan çınar ağacı, genellikle su bulunan yerlerde akarsu ve dere kenarı yataklarında daha kolay yetişir. Çınar ağacının asıl yetiştirildiği yer Asya ve Avrupa kıtaları ile, Amerika'nın kuzey kısımlarıdır. Ülkemizde ise genelde daha çok tarih kokan yerlerde mutlaka bir çınar ağacına rastlanılır. Nazlı bir bitki olmayan çınar ağacı hemen her yerde kolaylıkla yetişme özelliğine sahiptir.

Çınar Ağacı Nerede Yetişir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çınar Ağacının Özellikleri

Çınar Ağacının Özellikleri

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı

Çınar Yağı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Yağı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Ağacı Yaprağı Zayıflatır mı?

Çınar Ağacı Yaprağı Zayıflatır mı?

Çınar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?