Çınar Yaprağı Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çınar Yaprağı Çeşitleri Nelerdir?

Çınar Yaprağı Çeşitleri: Genellikle çınar yaprağı denilince akla hep tek tipli bir yaprak çeşidi gelse de aslında öyle değildir. Anavatanı kuzey Amerika, Avrupa'nın doğusu ve Asya olan çınarın oldukça fazla çeşidi vardır. Doğal olarak oldukça fazla çınar yaprağı çeşidi de bulunmaktadır. Hatta bazen aynı tip ağaçta farklı yaprak şekli olduğu bile görülmüştür. Çınar yaprağının bu kadar merak edilip araştırılmasının sebebi ise oldukça faydalı bir bitki oluşundandır. Ancak her tür çınar yaprağı da faydalı demek yanlış olur.

Çınar yaprağı çeşitleri genellikle çınar ağacının iklimden iklime, ülkeden ülkeye ve mevsim koşullarına göre oldukça farklı çeşidi bulunduğundan oldukça fazladır. Geniş aile ve toplumu temsil eden çınar ağacının yaprakları uzun yaşamın sırrı gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Belki de çınar yaprağının bu iyileştirici özelliği, çınar ağacının uzun ömürlü oluşu ile alakalıdır. Uzun yıllar yaşayan ve oldukça köklü olan çınar ağacının böyle bir özeliğinin olması hiç de şaşırtıcı değildir aslında. Fakat önce de bahsettiğimiz gibi her çınar ağacını yaprakları faydalı demekte yanlıştır. Bu yüzden çınar ağacının yaprakları ağaçlarına göre çeşitlendirilmiştir.


Çınar Ağacı Çeşitleri

  • Londra çınarı
  • Doğu çınarı
  • Batı çınarı
  • Kaliforniya çınarı
  • Platanus kerri çınarı
  • Platanus wrightii çınarı
Çınar yaprağı çeşitleri yukarıda sıraladığımız ağaç şekillerine göre değişiklik göstermektedir. Mesela bizim ülkemizde daha çok Doğu çınarı örneği görülmektedir. Dolasıyla daha çok doğu çınarı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Örneğin doğu çınarının da bazen yaprakları benziyor gibi görünse de aslında aynı değildir. Daha doğrusu iki çeşitten ibarettir. Genellikle 4 ayrı parçadan oluşur ve çok nadiren 5 parçalı çınar yaprağı görülmüştür. İşte doğada şifa kaynağı olan çınar yaprağı çeşidi de bu beş parçalı çınar yaprağıdır. İlk bakışta bir eli anımsatır ve asma yaprağına çok benzer. İşte bu çınar yaprağı çeşidi birçok hastalığın tedavisinde tam bir şifa deposudur. Diğer dört parçalı olan ise normal sıradan bir çınar yaprağıdır.

Çınar yaprağı çeşitleri yukarıda sıraladığımız şekildedir. Kendi içinde birçok alt ağaç tipi olan çınar ağacının yaprak türleri de oldukça farklıdır. Yukarıda yazdığımız gibi hatta bazen aynı ağaç türünden farklı yaprak türlerinin yetiştiği bile görülmüştür. Heybetli görünüşü ve uzun ömrü ile masal ve efsanelere konu olan çınar ağacının yaprak çeşitleri bunlardan ibarettir.

Çınar Yaprağı Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çınar Yaprağı Çeşitleri Nelerdir?

Çınar Yaprağı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Çınar Ağacı Yaprağı Neye İyi Gelir?

Çınar Ağacı Yaprağı Neye İyi Gelir?