Çınar Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çınar Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağı Çayı, çınar ağacı ülkemizde hemen her bölgede kolaylıkla yetişebilen bir ağaç türüdür. Çınar yaprağı özellikle kumlu ve çakıllı toprakları çok seven, oldukça hızlı büyüyen, boyu 50 metreye kadar ulaşabilen uzun ve dayanıklı bir ağacın yaprağıdır. Çınar ağacının yaprağı kadar kozalağı da insan ağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca çınar ağaçları mobilya üretiminde en sık kullanılan ağaçtır. Çınar yaprağı çayı özellikle kireçlenme sorunu olan kişilere çok iyi gelmektedir. Bunun dışında çınar yaprağı çayı farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Çınar yaprağı çayını yanıkların tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Önceden hazırlayarak soğuttuğunuz çınar yaprağı çayını yanan bölgeye uyguladığınız zaman yanığın vermiş olduğu acı hissi hafifleterek rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca çınar yaprağı çayı yanığın sebep olduğu yaranın çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine faydalı olmaktadır.


Çınar Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?


Çınar yaprağı çayı aynı zamanda vücuttan birikmiş ödemin atılmasında çok yararlıdır. Diş eti ve diş ağrılarına çınar yaprağı çayı oldukça faydalıdır. Hazırladığınız çınar yaprağı çayının içerisine çok az miktarda sirke ilave ederseniz mide bulantısı ve kusma sorununa iyi gelir. Romatizma hastalığı, sara hastalığı ve sedef hastalığı içinde son derece etkili olan bir çaydır. Diş eti kanaması ya da ağız içi yaralarınız varsa çınar yaprağı çayını ılıkken ya da soğuttuktan sonra ağızda gargara yaparsanız, bu sorunları tamamen ortadan kaldırır. Çınar yaprağı çayı pek çok kadının ortak sorunu olan vajinal akıntıda çok etkilidir. Saç sağlığı açısından faydalı olan çınar yaprağı çayı hem saçların sağlıklı olmasını hem de kepeklenmeyi büyük ölçüde engelleyerek düzenli kullanımdan sonra kepek sorununu tamamen ortadan kaldırır. Ayrıca boyun fıtığı ve bel fıtığı şikâyeti olan kişilerin ağrılarının hafifletilmesinde çınar yaprağı en etkili çözümdür. Çınar yaprağı çayı özellikle böbreklerinde kumu olan kişiler düzenli olarak içerse, kumların dökülmesine yardımcı olmaktadır. Çınar yaprağının bir başka faydası da yılan zehirlenmesinde çok faydalı olmasıdır.


Çınar Yaprağı Çayının Malzemeleri

  • 1,5 çorba kaşığı çınar yaprağı (Kurutularak ufalanmış olmalıdır)
  • 1 su bardağı klorsuz su

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?


Küçük bir cezvenin içerisine ilk önce klorsuz suyu ve ufalanmış çınar yaprağını ilave edelim. Ardından ocağın altını kısık ateşe getirelim, kaynadıktan sonra bir dakika tutalım ve ocağın altını kapatalım. Çınar yaprağı çayını ılıması için bırakalım, ılıdıktan sonra bir bardağın içerisine süzgeç ile süzelim. Hazırladığınız çınar yaprağı çayını sabah kahvaltıyı yaptıktan sonra öğle yemeğini yemeden aç karnına olacak şekilde bir su bardağı, akşam yemeğini yemeden yine aç karnına bir su bardağı günde iki defa içilmelidir. Çınar yaprağı çayı 15 gün boyunca her gün düzenli olarak günde 2 defa taze olarak hazırlanmalı ve tüketilmelidir. 15 gün sonunda çınar yaprağı çayına 3 gün ara verilmelidir.

Çınar Yaprağı Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çınar Ağacının Özellikleri

Çınar Ağacının Özellikleri

Haber Bülteni

Güncel

Çınar Çeşitleri Nelerdir?

Çınar Çeşitleri Nelerdir?