Çınar Ağacının Özellikleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çınar Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Çınar ağacının özellikleri, Çınar ağacı, heybetli görünümü ve parlak yaprakları ile oldukça gösterişli bir ağaçtır. Yaprakları avuç içi büyüklüğünde ve parçalı görünümdedir. Anlamıylada uzun yaşamı ve heybeti simgeler. Çınar ağacı, çınargiller ailesinin platunus cinsidir. Çınar ağaçlarının ana vatanı Amerika kıtasının kuzey kısmı ve Asya ile Avrupa kıtasının doğu kısımlarıdır. Bizim ülkemizde doğal olarak yetişebilen ve yayılan tek cins çınar ağacı vardır. Bu çınar ağacı 'Doğu Çınarı'dır. Çınar ağacının özelliklerinin en dikkat çeken tarafı uzun ömürlü olmasıdır. Buna bağlı olarak ülkemizin Bursa ilçesinde 600 yıl kadar yaşamış bir çınar ağacı mevcuttur. İnkaya çınarı isimli bu ağaç turistler tarafından merak edilerek özellikle ziyaret edilen bir ağaçtır. Çınar ağacı ülkemizin İstanbul ve Bursa ilçelerinde park ve yol kenarı süslemelerinde kullanılmaktadır. Çok hızlı büyür ve kolay yetişirler. Eski zamanlarda camilerin bahçelerinde sıkça yetiştirildiği bilinir.

Çınar ağaçları, günümüzde mobilyacılıkta sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda yapraklarının da birçok faydasından yararlanılmaktadır. Görüntüsü ile birçok bölgede süs amaçlı kullanılır. Aynı zamanda uzun ömürlü olduklarından dolayı çınar ağaçlarının çok uzun süredir yaşayanları tarihi değer taşıyabilmektedir.


Çınar ağacının özellikleri nelerdir?

  • En önemli özelliği uzun süre yaşamaları ve bu sürenin 1000 yıla kadar ulaşabilmesidir.
  • Uzun süre yaşayan çınar ağaçlarının gövde içi boşalsada bu şekilde yaşamaya devam edebilme özelliğine sahiptirler.
  • İyi bir yakacak olarak kullanılabildikleri gibi mobilya ve tıp alanında bu ağaçlardan faydalanılmaktadır.
  • Çınar ağacının dalları görüntüsü ile diğer ağaçlardan dağınıktır. Üst kısımları geniş şekildedir ve yemişleri kahverengidir.
  • Çınar ağacı yaprakları birçok hastalığa şifa olarak bilinir.
  • Kirli ve tozlu yerlerde gelişme sorunu yaşamazlar. Kolay gelişebilen ağaçlardır.
  • Nemli bölgeleri ve toprakları çok severler. Bu sebepten dolayı akarsu yataklarında sıkça rastlanılan ağaçlardır.
  • Çiftçiler tarafından kullanılacak keser, kazma, kürek gibi birçok aletlerin sapı için çınar ağaçlarından faydalanılmaktadır.
  • Kökleri ve gövdeleri oldukça kuvvetlidir.
  • Bunlarla birlikte gövdelerinin 10 metreye, uzunluklarının ise 50 metreye kadar ulaşabilmesi çınar ağacının özellikleri arasında yer alır.

Çınar Ağacının Özellikleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni