Çınar Ağacı Meyvesinin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çınar Ağacı Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Çınar ağacı meyvesi, çınar ağacı dal, yaprak ve meyveden oluşur. Oldukça büyük olması sebebiyle gölgelenmek için kullanılan ağaçlar içerisinde yer alırken; kabuğu kalındır. Çınar ağacında asma yaprağına benzer yapraklar bulunur. Bu yaprakların ince uzun kırmızı sapları vardır. Bahar aylarında beyaz çiçek açarken; çınar ağacı meyvesi haline dönüşür. Yeşil kırmızı renkli meyvesi bulunan çınar ağacının nemli yerde ve sulak alanlarda yetiştirildiği belirtilmektedir. Uzun ömürlü olan çınar ağacının dayanıklı olması ve etrafa verdiği koku sebebiyle faydalı olduğu belirtilmektedir. Görünüş olarak oldukça boylu olmasının yanı sıra piramit şekline benzeyen özelliği bulunur. Ülkemizde bütün bölgelerde yetiştirilirken; dört mevsimde yetiştirilme özelliği bulunur. Tohumlarından da çoğalan çınar ağacının kumlu toprakları sevdiği belirtilmektedir. Soğuk havalara karşı dayanıklı olan çınar ağacının hızlı büyümesi yeşillendirmek için kullanılan alanlara uygundur. Yaprağının ve çınar ağacı meyvesinin birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir. Alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkiler içerisinde yer alırken; şimdi faydalarından bahsedelim.


Çınar ağacı meyvesinin faydaları nelerdir?

 • Çınar ağacı meyvesinin saymakla bitmeyen faydası bulunur. Özellikle diş ağrısı problemlerin de son derece etkili olduğu belirtilirken; ağız problemlerinin giderilmesine de fayda sağladığı belirtilmektedir.
 • Yaraları iyileştirme özelliği bulunan çınar ağacı meyvesinin vücutta bulunan şişlikleri gidermede son derece etkili olduğu belirtilmektedir.
 • Taze halinin veya kurusunun tüketilmesi halinde sedef hastalığına fayda sağladığı belirtilir.
 • Çınar ağacı meyvesi tüketilerek sara hastalığının yapmış olduğu problemlerin getirilmesine fayda sağladığı belirtilir.
 • Özellikle cilt problemlerinde oldukça etki sağladığı belirtilir.
 • Saçta bulunan kepeğin giderilmesine fayda sağlarken; zehirlenme gibi problemlerde son derece etkilidir.
 • Çınar ağacının meyvesinin tüketilmesi ile vücutta bulunan yanıkların geçmesinde tedavi sağladığı belirtilir.
 • Özellikle bayanlarda bulunan akıntı gibi problemlerin giderilmesine fayda sağlar.
 • Çınar ağacı meyvesinden yapılan ilaçlar ile böcek sokmalarının tedavi edilmesi sağlanır. Özellikle yılan zehrini gidermede birebir etkilidir.
 • Sirke ile kaynatılarak içilmesi vücutta bulunan yağların giderilmesine fayda sağlar.
 • Çınar ağacı meyvesinde kusmayı önleyici özellik bulunur.

Çınar Ağacı Meyvesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çınar Yaprağı Neye İyi Gelir?

Çınar Yaprağı Neye İyi Gelir?

Güncel

Çınar Yaprağı Zararları Nelerdir?

Çınar Yaprağı Zararları Nelerdir?